tv ünitesi,duvar ünitesi

Niş Modelleri

Niş uygulamasının tarihi: Niş uygulamasının oldukça eski tarihi var yüzyıllardır camilerde uygulanan bu yöntem çok sık olarak karşımıza çıkmasa bile evlerde de kullanılan bir yöntemdi.Ama son dönemlerde popülerliği arttı ve evini dekore ettirenlerin sıkça başvurduğu moda uygulamalardan biri oldu.Bunun altında yatan temel sebep ise Kanal D ekranlarında yayınlanan dekorasyon programı olan evim şahane isimli programda nerdeyse her evde bu uygulamanın kullanılıyor olması nişin bilinirliliğini epey artırdığı gerçek.Niş yaptırmayı yada yapmayı düşünüyorsanız dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar bulunuyor.Bunlara dikkat etmek ekranlarda gördüğünüz çok hoş duran niş uygulamalarını sizinde evinizde görmenizde etkisi olacaktır.

Niş nedir? Niş yalancı kolondur asıl tercih edilme sebebi eve şıklık ve derinlik katmasıdır.Büyük yada küçük her odada uygulanabilir.Sadece salonda da değil ihtiyaç duyulan her yerde uygulanabilir.İster bu yatak odası olabilir istersenizde banyo olabilir.Nişin kullanım alanı geniştir.Küçük odalarda niş uygulaması alanı daraltabilir gibi yanlış algı mevcut tam tersi o odayı daha geniş gösterecektir.

Niş neden yapılır? Eğer niş uygulaması yaptırırsanız televizyon ünitesi gibi eşyaya gerek kalmayacak niş zaten yapay televizyon ünitesini andırıyor.Zaten benim odam geniş diyorsanız niş yaptırıp etrafına çeşitli aksesuarlar, fotoğraflar koyabilirsiniz.Ben şömineyi çok severim ama bina ortamında şömine mümkün değil diyorsanız niş ile yapay şömine oluşturup bu arzunuzu gerçeğe dönüştürebilirsiniz.Ya da sadece dekoratif amaçlıda niş yaptırılabilir.Niş şunun için yapılabilir gibi sınırlama mümkün değil tamamen hayal gücünüze açık bir uygulamadır.Bu örneklerde de olduğu gibi niş uygulaması sadece görünüm açısından değil kullanımı açısından da gerçekten yararlı bir yöntem olduğunu söylememiz gerekir.Ayrıca niş uygulamasının avantajlarından biri de odaya derinlik katmasıdır.Özellikle odalarının küçük olmasından şikayet edenler için niş uygulaması sayesinde odanın olduğundan daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.İşte bahsettiğimiz örnekleri bazı fotoğraflarla daha açık anlatabiliriz.

Niş Modelleri:

Nişten yapılan yapay tv ünitesi örneği.Bu tip uygulamalarda niş ve odanın renginin zıt olması daha güzel görünüm sağlıyor.Özellikle niş boyasını mor, turuncu,lacivert gibi aykırı renklerden seçme daha şık görünüm sağlıyor.

Sırf dekoratif amaçlı taş görünümlü niş uygulaması; ışıklandırılması sayesinde çok hoş ve enerjik görünüm sağlıyor.Bu sayede niş uygulanan odaya oldukça farklı bir hava katıyor.

Niş uygulaması evin hemen hemen her odası uygulanabilir.Mesela yatak odalarında niş uygulamasına örnek.Yatağın arkasındaki duvara uygulanan bu niş uygulaması ile hem görünüm açısından oldukça güzel göründüğü gibi kitap, ev aksesuarları, fotoğraf çerçevesi gibi çeşitli eşyalarında birarada durmasını sağlıyor.

Niş yaptırmayı düşünüyor ama çok detaylı ve büyük birşey olmasını istemiyorsanız.Aşağıdaki niş uygulamasına benzer örnekler seçebilirsiniz.Üç tane niş için ayrı yer oluşturulmuş ve içlerine vazo içerisinde yerleştirilen çiçekler ve son olarakta ışıklandırma oldukça pozitif görünüm sağlanmış.

Yukarıda da bahsettiğimiz yapay şömine oluşturabilmek için niş gerçekten en pratik yollardan biridir.Şömine kullanmayı seviyor ama evinizin şartlarından dolayı gerçek şömine kullanamayacak durumdaysanız niş uygulaması sayesinde geçrek olmasa bile yapay şömine yaptırabilir ve kısmende olsa bu isteğinizi karşılayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir